AKTUALNOŚCI

Musical o Muszynie podbił serca mieszkańców uzdrowiska i wypoczywających w min gości

„Mussina - biskupie miasteczko” to musical o Muszynie, którego premiera odbyła 17 lipca 2014 r. w muszyńskim amfiteatrze „Zapopradzie”.

Podczas spektaklu publiczność przeniosła się w kolorowy świat opowieści, baśni i legend o dawnej Muszynie. Pojawiły się także prawdziwe wątki historyczne związane z procesem muszyńskich czarownic oraz z pobytem na zamku mistrza Jana Kochanowskiego (w tej roli wystąpił poeta Adam Ziemianin). Nie zabrakło również miłosnej historii zakochanego zbójnika (odtworzył ją Tomasz Jarosz solista Zespołu „Lachersi”), który za kradzieże, rozboje i inne występki został skazany na karę kopania studni na zamku w Muszynie. Sceny mówione przeplatały się z piosenkami, które wspaniale podkreślały cały klimat musicalu. Nowoczesne brzmienie utworów skomponowanych i zaaranżowanych przez Macieja Niecia niezwykle wiarygodnie oddawały charakter każdej opowiedzianej historii. Od tytułowej „Mussiny” poprzez „Jarmark w Muszynie”, „Studnice”, „Czarownice”, „Zbójnik pojmany”, „Stary świat” i inne, które już po pierwszym wysłuchaniu publiczność próbowała nucić z wykonawcami. Śpiewanym utworom towarzyszyły niezwykle widowiskowe układy choreograficzne, nad którymi czuwała Izabela Natalia Bajorek.
Jak bardzo spodobał się musical tym, którzy obejrzeli premierę świadczyły długie owacje na stojąco, „bisy”, podziękowania i prośby o więcej... Gratulacje i podziękowania twórcom widowiska oraz wszystkim występującym złożył sam burmistrz Muszyny dr Jan Golba. Tego wieczoru „Mussina…” wzruszała, bawiła i zachwycała ponad tysięczną publiczność z Muszyny i Krynicy - zgromadzoną w amfiteatrze na Zapopradziu. I choć od tego czasu minęło już kilka dni, „Mussina - biskupie miasteczko” jako artystyczne wydarzenie nie schodzi z ust mieszkańców i przyjezdnych, którzy proszą o jak najszybsze powtórzenie spektaklu.
Scenariusz napisany został przez Izabelę Bajorek - Dyrektora MGOK w Muszynie, która zajęła się również reżyserią widowiska, natomiast muzykę skomponował Maciej Nieć, kompozytor z Nowego Sącza - aranżer i pianista zespołu „Lachersi”, który czuwał nad stroną muzyczną spektaklu.
Wykonawcami spektaklu byli młodzi ludzie - uczestnicy zajęć muzycznych w muszyńskim ośrodku, ich instruktorzy oraz dorośli, dla których praca nad widowiskiem stała się miłym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a wszyscy byli niezwykle zaangażowani w tworzenie wspólnego dzieła. Gościnnie wystąpili: Tomasz Jarosz wokalista zespołu Lachersi oraz Adam Ziemianin poeta „Ziemi Muszyńskiej”. Należy także podkreślić wysoki profesjonalizm występujących w spektaklu, którego z całą pewnością mogłyby pozazdrościć nawet zawodowe teatry i zawodowi aktorzy.

Zdj. Mirosław Hobora

Zobacz galerię zdjęć...

Wydarzenie to zrealizowane zostało w ramach projektu MuLuDu i współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013

TAGI: