AKTUALNOŚCI

I Jarmark Muszyński z harnikami i zbójami. Udany debiut po latach przerwy

11 października 2014 r. na muszyńskim rynku odbył się I Jarmark Muszyński. Pokazy rękodzieła twórców z Polski i ze Słowacji, występy zespołów folklorystycznych i degustacja kuchni regionalnej czekały w minioną sobotę na mieszkańców Muszyny. Ściągnęły one na muszyński Rynek nie tylko tłumy mieszkańców Muszyny. Równie licznie uczestniczyli w nim przyjezdni goście.

W godzinach od 11. do 15. odbywał się jarmark na płycie muszyńskiego Rynku. Wystawcy przyjechali nie tylko z Sądecczyzny. Swoje stoiska rozstawili też goście z Bieszczad i Częstochowy. W czasie wydarzenia wśród mrowia gości można było zauważyć harników (średniowieczną straż miejską), a nawet przemknął zbój. Zapewne po to żeby zerknąć na urodziwe mieszczki, które przechadzały się wśród gości w średniowiecznych sukniach.

Na gości czekały liczne stoiska z kuchnią i produktami regionalnymi, prezentacje rękodzieła z Polski i Słowacji, pokazy artyleryjskie i łucznicze. Można było obejrzeć pokazy dawnych pląsów i wziąć udział w warsztatach tychże tańców.

Postacie harników, zbójów i urodziwych mieszczek były nawiązaniem do wystawianego w tym roku musicalu "Mussina biskupie miasteczko". W czasie jarmarku można było usłyszeć piosenkę pod tytułem "Jarmark" z tegoż wydarzenia muzycznego, a nawet zostać właścicielem płyty DVD z zapisem przedstawienia.

Wystąpiła też Kapela Muszyniacy i Zespół Popradzkie Smyki, nawiązujący w swoich utworach do wielokultorowości mikroregionu muszyńskiego.

- Po latach przerwy reaktywowaliśmy nasz jarmark i jesteśmy bardzo zadowoleni - wyjaśnia Izabela Bajorek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie. - Jego założeniem było pokazanie wielokulturowości dawnego państwa muszyńskiego i to się udało. Wśród naszych gości byli też Słowacy. Będziemy kontynuować to przedsięwzięcie.

Organizatorem przedsięwzięcia był Burmistrz Muszyny i MGOK.

Zobacz galerię zdjęć...

 

Wydarzenie to zrealizowane zostało w ramach projektu MuLuDu i współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013

TAGI: